Táňa Saidlová

cvičitelka PILATES

Po deseti lekcích se budete lépe cítit, po dvaceti lekcích budete lépe vypadat, po třiceti lekcích budete mít nové tělo. 

Joseph Pilates

Přijďte si se mnou zacvičit

Pokud se chcete se mnou setkat osobně, cvičím pravidelně každý čtvrtek v tělocvičně ZŠ Heleny Salichové v Ostravě – Polance.

Moje videa

V průběhu COVIDU jsem natočila seriál pěti videí, podle nichž si můžete se mnou zdarma kdykoliv zacvičit.

K čemu je užitečná

metoda PILATES?

Pilates cvičení se zaměřuje zejména na posilování pletence svalových skupin nazývaných „power house,“ které tvoří svaly břicha, beder a hýždí. Tyto hluboko uložené svaly obvykle bývají méně zapojovány do činnosti, v důsledku čehož dochází k narušení přirozené tělesné rovnováhy, snížení flexibility a pohybové dysbalanci, což způsobuje řadu potíží, jako jsou bolesti zad a pod.

Pilates je metoda podobná power józe s tím rozdílem, že je prakticky zaměřená na problémy způsobené současným životním stylem nebo jednostranným svalovým zatížením při fyzické činnosti či sportování. V podstatě se jedná o sloučení prvků klasického rehabilitačního cvičení s východními cvičebními systémy jako je jóga.

Pilates cvičení se provádí na cvičební podložce bez pomůcek nebo  i s využitím speciálních Pilates kroužků, balančních desek, míčků a dalších nástrojů. Všechna tato cvičení mají jedno společné – kladou mimořádný důraz na precizní techniku a dosažení plné kontroly pohybu.

Zpevňuje zádové, břišní a hýžďové svalstvo

Rozvíjí sílu a ohebnost

Navrací tělesnou rovnováhu a vylaďuje celkové držení těla

Zlepšuje koordinaci pohybů

Podporuje dýchání

Posiluje svaly pánevního dna a tím řeší i problémy s inkontinencí

Usnadňuje početí

Vrací ženám po porodu ploché bříško (koriguje diastázu)

Uklidňuje mysl a přináší do života radost a pohodu

Můj příběh

Pokud vás zajímá,
proč a jak jsem se stala cvičitelkou … 

BLOG

Články, doplňující informace
a prostor pro naši
komunikaci

AKTIVITY

S mojí dcerou Terezkou Plecákovou
organizujeme společná cvičení
a sportovní pobytové akce

Vesnice v pohybu

Stránky projektu, do něhož
jsem zapojena

Pro koho je vhodná metoda PILATES?

Metoda pilates je určena pro lidi všech věkových kategorií a fitness úrovní. Může být přínosná zejména pro ty, kdo hledají způsob posílení svalů, zlepšení flexibility, koordinace a celkového tělesného zdraví. Je vhodná jako doplněk rehabilitačních cvičení po zranění nebo operaci, pro sportovce hledající posílení jádra těla a rovnováhu, ale i pro ty, kteří chtějí zlepšit držení svého těla a hledají prevenci bolesti zad. Metoda pilates se také často využívá jako forma relaxace a posilování mentálního zdraví.

Příběh jménem PILATES

Metoda PILATES je pojmenována po svém tvůrci německém gymnastovi, boxerovi a především fyzioterapeutovi Josephovi Pilatesovi. Jeho metoda, kterou vyvinul na počátku 20. století,  našla uplatnění nejprve v prostředí baletních umělců, kterým s pomocí cvičení a důmyslných strojových konstrukcí pomáhal vyřešit jejich jednostranné svalové zatížení. Polovinu svého života strávil ve Spojených státech, do nichž v roce 1926 emigroval. Jeho Pilates metoda se záhy rozšířila z New Yorku do celého světa a stále čím dál tím víc nabývá na své popularitě.

 

PILATES = pomocník v každodenním životě

1. Posilovač svalů – Pilates cviky jsou zaměřeny na posilování hluboce uložených svalů v okolí páteře, které ji zpevňují a zabezpečují správné držení těla. Pravidelná cvičení pilates jsou vhodnou prevencí bolestí zad a dalších svalových problémů.

2. Zlepšení flexibility – Metoda Pilates zahrnuje mnoho strečinkových cvičení, která pomáhají zlepšit flexibilitu a pohyblivost těla.

3. Zlepšení koordinace a rovnováhy – Pilates cvičení vyžaduje koncentraci a koordinaci pohybů, což může pomoci zlepšit rovnováhu a stabilitu těla.

4. Řešení problémů s inkontinencí, početím a diastázou  – Zpevňování svalů pánevního dna Pilates cviky je klíčem k vyřešení řady zdravotních i estetických problémů nejen žen.

5. Redukce stresu – Pilates cvičení je spojeno s uklidňujícím efektem na mysl a může pomoci snížit stres a napětí v těle.

6. Léčba zranění – Pilates cviky jsou často doporučovány fyzioterapeuty pro rehabilitaci po zranění nebo operaci, protože posilují svaly a pomáhají obnovit pohyblivost těla.

7. Zlepšení sportovního výkonu – Pilates cvičení je vhodné pro všechny sportovce, protože pomáhá zlepšit sílu, flexibilitu a stabilitu těla, což může vést k lepším výsledkům ve vašem sportu.

Celkově je pilates skvělý způsob, jak posílit tělo a zlepšit celkovou kondici. Můžete jej cvičit doma nebo v tělocvičně či fitness centru. Důležité však je, abyste se naučili všechny cviky provádět precizně. K tomu Vám mohou pomoci i moje videa.

PILATES jako účinná forma fyzioterapie po zranění

Příčinou mnoha zranění je svalová nerovnováha v našem těle. Většina z nás se nesprávně pohybujeme, v důsledku čehož vytváříme příliš velký tlak na některé svalové skupiny a současně oslabujeme jiné. To vše zapříčiňuje nerovnováhu. Např. vytváříme příliš velký tlak na některé svaly a přitom oslabujeme svaly pánevního dna v přední části těla. Pilates cvičení posiluje rovnoměrně svalstvo celého těla a to posílením jádra. Jádro je považováno za „střed“ těla a tvoří jej břišní svaly spolu se svaly těsně obklopující páteř. Pilates klade důraz na to, aby páteř a pánev byly neustále v rovnováze, což je základním předpokladem prevence proti zranění. To je také hlavním důvodem, proč velké množství fyzioterapeutů na celém světě se nyní učí používat Pilates jako formu rehabilitace.

Pilates je skvělým doplňkem pro sportovce

Vhodné Pilates cviky pro sportovce, které mohou být začleněny do pravidelných tréninků a pomáhají zvyšovat sportovní výkony jsou např. Plank, Bridging,  Side Plank, Hundred nebo  Leg Circles. Mých služeb např. využívají fotbalisté  FK SK Polanka.

6 základních principů cvičení PILATES

Dýchání
Důkladnost provedení
Zacentrování (pohyb vychází ze středu těla)
Plynulý pohyb
Řízení pohybu a soustředění
Připravte si podložku a míč a můžeme začít!

Můj příběh

Vítejte na mých stránkách, které jsem vytvořila proto, abych vás mohla inspirovat a pomohla vám objevit úžasné cvičení pro každodenní život, které jsem si zamilovala.

Pravidelně jsem začala cvičit až po čtyřicítce. Dohnaly mě k tomu stupňující se bolesti zad. A tak jsem začala pravidelně navštěvovat lekce Pilates ve Fit & Fun Ostrava Jany Jurčákové. Záhy jsem začala čím dál častěji zaskakovat za chybějící cvičitelky, až jsem se  nakonec rozhodla absolvovat certifikační kurz Pilates Academy Renaty Sabongui. Tím se odstartovala moje profesionální kariéra cvičitelky Pilates. Cvičila jsem v řadě ostravských fitcenter, několik let jsem byla cvičitelkou v internetovém programu Onlinefitness. Pravidelně jsem poskytovala lekce i v naší domácí tělocvičně. V současné době se můžete se mnou na cvičeních Pilates setkávat v tělocvičně základní školy Heleny Salichové v Ostravě – Polance.

Na mém příkladu vidíte, že změnit svůj životní styl a začít pravidelně cvičit může každý bez ohledu na jeho věk nebo fyzické, či zdravotní předpoklady. Stačí jen chtít, vykročit a vydržet při budování nových návyků do té doby, než se plně zautomatizují.  A pak si budete jen užívat toho, čeho jste dosáhli.

Zapojte se i vy do projektu Vesnice v pohybu.

Vesnice v pohybu je projekt pro poskytování fitness služeb ve vesnicích a příměstských oblastech České republiky. Přináší možnosti sportovního vyžití do oblastí s absencí fitness center a posiloven. Zaměřuje se také na oblasti s nepříliš frekventovanou MHD se ztíženými podmínkami pro návštěvu městských sportovních center. Cvičení jsou vhodná také pro ty, kdo se chtějí hýbat a pečovat o své tělo, ale z různých důvodů nemají zájem navštěvovat velká masová fitness centra.

Cvičení probíhají pravidelně, zpravidla dvakrát týdně a to v prostorách tělocvičen základních škol, center volného času a různých cvičebních sálech spolupracujících obcí.

 

Zde mi můžete sdělit svůj dotaz nebo zanechat vzkaz 

Zásady ochrany osobních údajů | Copyright © 2024, Mgr. Táňa Saidlová